Elektromos autózás

Voltie töltő

A villanyautó töltő piac tele van jobbnál jobb készülékekkel. Nem könnyű választani közülük, és nem könnyű gyártóként sem olyat kínálni, amivel kiemelkednek a tömegből. A magyar fejlesztésű Voltie töltő a tudása mellett vidám és prémium megjelenésével hívja fel magára a figyelmet. A rozsdamentes acél palásttal és karcálló plexi előlappal rendelkező készülék tényleg nagyon egyedi megjelenésű, de a kijelzőn megjelenő szemek és információk, illetve a folyamatosan mosolygó LED sor teszik igazán különlegessé.

A fixen 5 vagy 7 méteres kábellel szerelt (kérhető egyedi méretben is) Voltie töltőre egyetlen egy gomb vagy érintésérzékeny felület sem került. A töltés a kábel csatlakoztatása után azonnal, vagy ha úgy van beállítva, akkor RFID kártyás azonosítás után indul, de indítható kézzel az okostelefonos alkalmazásból is. Az azonosító kártyával céges parkolóban vagy társasházak mélygarázsában megoldható, hogy mindenki csak a saját kontójára tölthessen.

A gombok nélküli kialakítás persze nem azt jelenti, hogy a töltő "buta" lenne. Pont ellenkezőleg: a töltő túl sokat tud ahhoz, hogy egy egyszerű kezelőfelületen kényelmesen be lehessen mindent állítani. Ezért a fejlesztők egy külön applikációt készítettek a töltőhöz, amibe hónapról hónapra érkeznek a funkciók és egyéb fejlesztések. Az applikáció ráadásul nem csak a töltő közelében állva, de interneten keresztül bárhonnan hozzáférést biztosít a készülék állapotához és beállításaihoz. A Voltie töltő akár WiFi-n, akár UTP kábelen is csatlakoztatható az internethez, és az applikációval egynél több töltő is menedzselhető. Ha a töltő közelében nincs helyi internet hálózat, akkor opcionális LTE modemmel mobilneten keresztül is képes internetre kapcsolódni.


De mi is az a rengeteg funkció, amit egy mai modern töltőnek tudnia illik? A legalapvetőbb, hogy be lehessen állítani azt a töltési teljesítményt, pontosabban áramerősséget, amennyit a töltő engedhet az autónak. Mivel ez az applikációban távolról állítható, akár töltés közben is lehet módosítani. Így ha este aktív a család, megy a sütés-főzés, akkor le lehet venni 6 A-re az autónak jutó áramot, majd lefekvés előtt – amikor már a ház nagyobb fogyasztói nem mennek – fel lehet húzni az elérhető maximum közelébe.

Időzített teljesítményállítás

A Voltie ezt akár előre időzítve is meg tudja tenni. Az ütemezés funkcióval be lehet állítani egy időintervallumot, amikor minden nap az ott megadott áramerősségre módosítja a töltő az autó áramfelvételét. Ezzel biztosítható, hogy az autó éjjel jobban kihasználja a rendelkezésre álló szabad kapacitást, és ne is feledkezzünk meg erről.

Intelligens teljesítménymegosztás

Ennél egy fokkal kényelmesebb, ha a töltő ezeket a módosításokat önállóan, mondhatni intelligensen megteszi helyettünk. A Voltie képes erre is: folyamatosan figyeli a ház áramfelvételét, és csak annyi áramot ad az autónak, ami a háztartás hálózati kapcsolatába még belefér. Így még véletlen sem terheljük túl a vezetéket a töltéssel, és biztosak lehetünk benne, hogy a rendszer védelmét ellátó automata biztosíték nem fogja megszakítani a teljes ház áramellátását. Ha tehát a házban megy a szárítógép és a mikró, amikkel a háztartás áramigénye 20 A, akkor a 32 A-es hálózati csatlakozásból még kihasználatlan 12 A-t kapja az autó. Ha a ház áramigénye csökken, akkor a Voltie pillanatokon belül jelzi az autónak, hogy lehet emelni a töltési áramot. Ha újra bekapcsolunk egy fogyasztót, akkor pedig a töltő újra üzen az autónak, hogy vissza kellene venni a töltőáramot. A Voltie természetesen arra is figyel, hogy ha az autó erre valamiért nem reagál (reagálnia kell), akkor még azelőtt leállítja a töltést, hogy a betáp túlterhelését a kismegszakító észrevenné.